Pro média

Pro média:

Tisková zpráva | 14. 1. 2023

XIV. Masopust Ostrava už ťuká na dveře

Ostrava, 14. 2. 2023 – Ostravsko v pověstech je tématem XIV. ročníku Masopustu Ostrava, který pořádá Ostravské muzeum ve spolupráci s Centrem kultury a vzdělávání Moravská Ostrava. Oslavy konce masopustního období se uskuteční v úterý 21. února na Masarykově náměstí. Od 10 hodin do 19 hodin zveme na Masopustní jarmark, umělecká vystoupení, tradiční scénky a průvod maškar.

Také letos se v Moravské Ostravě uskuteční oslavy konce masopustního období. Datum masopustního úterý připadá na 21. února. Podtitulem Masopustu Ostrava je Ostravsko v pověstech.

„Letošní, v pořadí již čtrnáctý Masopust Ostrava, bude ryze ostravský. Tématem, zastřešujícím tento ročník, jsou pověsti z Ostravy a jejího okolí. Se zmíněnou tematikou vystoupí v hlavním programu, který začíná v 15 hodin na Masarykově náměstí, herci Staré arény Ostrava, Umělecký soubor Generace z Klimkovic a Waldorsfská základní škola a mateřská škola. Se skladbami o Ostravě se představí skupina Rytmy ze Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, která se bude také účastnit slavnostního aktu předání masopustního práva, a Hornická hudba,“ sděluje etnografka Ostravského muzea a dramaturgyně programu Markéta Palowská.

Mezi účinkujícími budou opět Dětský folklorní soubor Hlubinka a Dětský soubor Heleny Salichové, které roztančí nejen jeviště, ale i maškarní průvod a přítomné obyvatele a návštěvníky z celé Ostravy. Totéž platí o všech maskovaných aktérech, mezi nimiž dominují členové Sboru dobrovolných hasičů Pustkovec s tradičními maskami kozla, medvěda, slamáka a dalšími, jakož o muzikantech z Hornické hudby a Muzikantech z Polanky, kteří udávají průvodu tempo.

I tentokrát se masopust koná ve spolupráci s městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz a pod záštitou starosty Petra Veselky, který udělí účastníkům právo pořádat maškarní průvod. Další spolupracující institucí je Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava. Akce je finančně podpořena statutárním městem Ostravou.

Maškarní průvod, který bude zahájen po 17. hodině, projde ulicemi a prostranstvími v bezprostřední blízkosti Masarykova náměstí, kam se přibližně za hodinu vrátí. Masopustní radovánky budou zakončeny tradičními obřadními scénkami Zabíjení kozla a Pochovávání basy. Smuteční průvod se zesnulou „paní basou“, jehož se zúčastní muzikanti, aktéři a všichni přítomní, definitivně ukončí masopustní veselí.

Po celou dobu konání akce, od 9.00 do 16.30 hodin, bude v Ostravském muzeu probíhat tvůrčí dílna, kde si mohou rodiče s dětmi vyrobit papírovou masopustní škrabošku a přidat se pak v masce do průvodu,“ doplňuje muzejní edukátorka Hana Kölblová.

„Masopust Ostrava 2023 začne již dopoledne v 10 hodin Masopustním jarmarkem a vystoupením Pravá masopustní zabijačka. Těsně před zahájením hlavního programu se začne podávat tzv. zabijačková polévka za kačku. Stánky s rozličnými pochutinami budou otevřeny do 18. hodiny a veškeré masopustní dění na Masarykově náměstí skočí přibližně v 19 hodin,“ uzavírá Markéta Palowská.

Pro další informace se, prosím, obracejte na etnografku Ostravského muzea Mgr. Markétu Palowskou, tel. 723 210 748, palowska@ostrmuz.cz

S přátelským pozdravem

Mgr. Hana Kölblová
Oddělení edukace
+420 733 511 747 kolblova@ostrmuz.cz

Andrea Węglarzyová
Oddělení prezentace
+420 777 012 808, +420 597 578 471
weglarzyova@andrea

Fotografie lze s uvedením popisky bezplatně použít.

Popisky k fotografiím:

1) Masopust Ostrava 2018, foto Viera Gřondělová / Ostravské muzeum

2) Masopust Ostrava 2018, maškarní průvod v obchodním centru LASO, foto Viera Gřondělová / Ostravské muzeum

3) Masopust Ostrava 2018, foto Viera Gřondělová / Ostravské muzeum

4) Masopust Ostrava 2018, maškarní průvod v Husově sadu, foto Viera Gřondělová / Ostravské muzeum

5) Masopust Ostrava 2018, maškarní průvod v Husově sadu, foto Viera Gřondělová / Ostravské muzeum

6) Masopust Ostrava 2018, smuteční průvod s basou, foto Viera Gřondělová / Ostravské muzeum

7) Masopust Ostrava 2018, smuteční průvod s basou, foto Viera Gřondělová / Ostravské muzeum